UŞAK SERAMİK SAN. A.Ş.
ÖZ Hanedan Pide ve Kebap Salonu ÖZ Hanedan Pide ve Kebap Salonu
Reklam
UŞAK SERAMİK SAN. A.Ş.
Seçil Oto Yıkama

Banaz Hatipler Köyü’nde Domateste Entegre Ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi Sertifika Töreni Yapıldı

Banaz Hatipler Köyü’nde Domateste Entegre Ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi Sertifika Töreni Yapıldı

Banaz Hatipler Köyü’nde Domateste Entegre Ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi Sertifika Töreni Yapıldı
Banaz Hatipler Köyü’nde Domateste Entegre Ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi Sertifika Töreni Yapıldı Ali Demir
Bu içerik 1077 kez okundu.

02.08.2018 tarihinde İlimiz Banaz İlçesi Hatipler köyünde sürdürülen Örtüaltı Domateste Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi kapsamında, İl Müdürümüz Erkan KAHRAMAN, İl Müdür Yardımcımız Mustafa ÖZEN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Engin KULDUR, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Murat ERDEM, Banaz İlçe Müdürü İsmail ÜNAL, teknik personel ve üreticilerimizin katılımıyla sertifika töreni düzenlendi.

İl Müdürümüz Sayın Erkan KAHRAMAN konuşmasında; '' Üreticiler olarak birlikte hareket etme ve kooperatifleşmenin önemini vurguladı. Kooperatifleşip kaliteli ürün elde ederlerse pazarlarda ürünlerini daha iyi fiyatlardan satabileceklerini, giderlerini ise kooperatif çatısı altından daha uygun fiyatlara temin edebileceklerini böylelikle karlarının artacağını söyledi.''

Sertifikaya almaya hak kazanan 26 üreticilerimize İl Müdürümüz tarafından sertifikaları takdim edildi. 122 dekar sera alanı ile ilimizde sebze üretimi için önemli bir potansiyel olan Hatipler Köyü'nde Proje çalışması 2011 yılından itibaren sürdürülmektedir.

İyi tarım uygulamaları; Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğini sağlayan bir tarımsal üretim metodudur. Tarladan sofraya güvenilir gıda arzının sağlanması taze sebze ve meyvede ihracat ve iç tüketimde yaşanan kalıntı sorununun çözülmesi çevre ve insan sağlığı ile fauna ve floranın korunması açısından, üreticilerimize toprak hazırlığından başlayıp hasada kadar bitki yetiştirme zirai mücadele faaliyetleri, entegre mücadele prensipleri doğrultusunda çevre dostu mücadele yöntemleri uygulanılarak en son çare olarak kimyasal mücadele uygulanmakta olup, kalıntı sorunu olmayan sağlıklı, güvenilir ürün yetiştirilmesi amaçlanmıştır.  Doğal düşmanların korunması ve desteklenmesi, tarla, bahçe ve bağların periyodik olarak kontrol edilmesi, Ürünlerin hasat öncesi pestisit kalıntılarının denetlenmesi, çiftçilerin kendi tarlası ve bahçesinin uzmanı haline getirilmesi, Pestisitlerin çevreye bulaşmasının önlenmesi amaçlı çalışmalar hedeflenmiştir.

Bu bağlamda Nisan ayından itibaren proje için üretici seçimleri ile çalışmalara başlanılmış olup kullanılacak fidelerin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, yetiştirme döneminde görülen hastalık ve zararlılar ile mücadele, ilaçlama ile hasat arasında bekleme süresi ile ilgili hassasiyetler üreticilerimize çalışma sezonu boyunca aktarılmıştır.

Uygulama kayıt defterleri EKÜY bayraklarımız dağıtılmıştır. Mümkün olduğunca kimyasal mücadele den kaçınabilmek adına Domates güvesine karşı Tuta tuzaklarımız üreticilerimizin seralarına asılması sağlanmıştır.

 Hasat öncesi denetim kapsamında EKÜY üreticilerimiz den alınan domates numuneleri Denizli İl Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğünce pestisit analizleri yaptırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre EKÜY üreticilerimize sertifikaları ve logoları teslim edilmiştir.  

Sertifika töreninden sonra Ahmet ÇELİK, Ekrem ERTUĞRUL, Adil YAŞAR ve Mehmet YAŞAR'a ait toplam 6400 m2 örtü altı üretim alanları ziyaret edilerek gerekli incelemelerde bulunulmuştur.

Sertifikaların üreticilerimize hayırlı olmasını, bol ve bereketli kazanç getirmesini dileriz.

Kaynak: Uşak Tarım Müdürlüğü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir.
Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir.
Uşak’tan Üç Mülki Amirin Tayini Çıktı
Uşak’tan Üç Mülki Amirin Tayini Çıktı