UŞAK SERAMİK SAN. A.Ş.
ÖZ Hanedan Pide ve Kebap Salonu ÖZ Hanedan Pide ve Kebap Salonu
UŞAK SERAMİK SAN. A.Ş.
Seçil Oto Yıkama

Uşak’ta Atık Çamurlar Elektriğe Dönüşecek

Uşak’ta Atık Çamurlar Elektriğe Dönüşecek

Uşak’ta Atık Çamurlar Elektriğe Dönüşecek
Uşak’ta Atık Çamurlar Elektriğe Dönüşecek Ali Demir
Bu içerik 506 kez okundu.

 Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi’nde oluşan günlük 150 ton arıtma çamuru kurutulup yakılarak elektrik üretilecek.

Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi tarafından Uşak İli, Merkez ilçesinde Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisinden Kaynaklı Arıtma Çamuru Yakma Tesisi kurulup işletilmesi planlanıyor. Tesis, Organize Sanayi Bölgesi alanı içinde Atıksu Arıtma Tesisinde kurulacak.

Yaklaşık 28 milyon değerindeki proje kapsamında Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisinden oluşan ortalama %30,44 Kuru maddeye (KM) sahip ve kuru bazda üst ısıl kalorifik değeri yaklaşık 3976 kcal/kg olarak hesaplanan 150 ton/gün arıtma çamuru yakılarak elektrik enerjisi elde edilecek. Planlanan 4,7 MWt’lik kurulu güç ile santralin üretebileceği brüt elektrik enerjisi miktarı 8 GWh/yıl olarak hesaplanıyor.

SÜRECİN İŞLEYİŞİ

Kısa süreli depolanan arıtma çamuru, depolama ünitesinden kurutucuya gönderilerek %10 nem oranına kadar kurutulacak. Bu işlem için kurutucuda ihtiyaç duyulan enerji, buhar türbini egzozundan çıkan arka basınç buharıyla ısıtılan sıcak su ile sağlanacak. %10 nem oranına sahip, ilk ağırlığının 3’te 2’sini buharlaşma yoluyla kaybetmiş ve kalorifik değeri ıslak çamurun yaklaşık 5 katına çıkmış olan çamur, akışkan yataklı yakıcıya gönderilecek. Yakılacak olan kuru çamurdan çıkan enerji, yanma odası duvarları ve gaz yolundaki ısı transfer yüzeyleri aracılığıyla kazan suyuna ve buhara aktarılarak kızgın buhar elde edilecek. Kazandan çıkan kızgın buhar, arka basınçlı bir buhar türbinine gönderilirken, yanma gazları kirletici gaz ve tozdan arındırılmak üzere siklon, reaktör ve torba filtre gibi ekipmanlardan geçtikten sonra emme fanı aracılığıyla bacadan atmosfere salınacak. Buhar türbinine gönderilen buharın mekanik enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle üretilecek elektriğin bir kısmı iç ihtiyaç için kullanılacak. Geri kalan kısmı şebekeye ihraç edilerek elektrik satış geliri elde edilecek. Ancak buharın tüm enerjisi elektrik üretimi için kullanılmayacak, buhar türbini arka basınçlı olarak kurulacak, türbinin egzozundan çıkan buhar ısı eşanjörüne yönlendirilerek kurutucu için ihtiyaç duyulan suyun ısıtılmasında kullanılacak.

Kaynak:Enerji Günlüğü

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nadir Markette Neler Var Neler? İnanmazsan Gel Gör
Nadir Markette Neler Var Neler? İnanmazsan Gel Gör
Tarihi Eser Kaçakçıları'na Uşak Jandarmasından Operasyon
Tarihi Eser Kaçakçıları'na Uşak Jandarmasından Operasyon