Kurban Bayramı Kutlamaları
UŞAK SERAMİK SAN. A.Ş.
ÖZ Hanedan Pide ve Kebap Salonu ÖZ Hanedan Pide ve Kebap Salonu
UŞAK SERAMİK SAN. A.Ş.

Vali Funda Kocabıyık, Yerli Ve Milli Tohumun Hasadını Yaptı

Vali Funda Kocabıyık, Yerli Ve Milli Tohumun Hasadını Yaptı

Vali Funda Kocabıyık, Yerli Ve Milli Tohumun Hasadını Yaptı
Vali Funda Kocabıyık, Yerli Ve Milli Tohumun Hasadını Yaptı Ali Demir
Bu içerik 774 kez okundu.

İlimizde yerli ve millî tohumların ekimini yaygınlaştırmak, çiftçilerin birim alandan daha fazla verim almalarını sağlamak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ekimi yapılan Hüseyinbey buğday tohumunun hasadı Vali Funda Kocabıyık’ın katıldığı etkinlikte yapıldı.

Hasat öncesi Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş’ten bilgi alan Vali Funda Kocabıyık, biçerdövere binerek ilk hasadı gerçekleştirdi.

Hasat sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Funda Kocabıyık, bu yıl il genelinde 65 çiftçiye 20 ton yerli ve millî buğday tohumu dağıtıldığını, bu tohumların toplam 1000 dekar alanda ekildiğini söyledi.

Yerli ve milli tohumların önemine değinen Vali Funda Kocabıyık, “Anadolu’nun verimli toprakları yerli ve millî tohumlarla bereket saçıyor. Her alanda gelişen ülkemiz, son yıllarda tarım alanında da önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Çiftçimizin birim alandan daha fazla gelir elde etmesi, millî ekonomiye katkısının artması için geliştirilen yerli ve millî tohumlarımızın ekimi her geçen yıl yaygınlaşıyor. Biz de ilimizde yerli ve millî tohumların ekimini yaygınlaştırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu yıl ilimizde 65 çiftçimize 20 ton yerli ve millî buğday tohumu dağıtıldı. Kırka köyünde yerli ve millî Hüseyinbey buğday tohumunun hasadını gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıla göre yerli ve millî tohum türleriyle dekarda yaklaşık 1,5 kat verim artışı yaşandı.  Bunun yanı sıra ekmeklik buğday çeşitlerinde, verim kadar önemli olan buğday danesinin sertliği ve protein oranı gibi kalite parametrelerinde artış sağlandı. Bu oldukça sevindirici” dedi.

Yerli ve millî tohumlarla tarımın daha da gelişeceğini belirten Vali Funda Kocabıyık şu bilgileri verdi: 

“İlimizde bu yıl 700 bin dekar alanda toplam 193 bin ton buğday, 660 bin dekar alanda toplam 208 bin ton arpa üretildi. Buğday üretiminde 290 milyon TL, arpa üretiminden ise 250 milyon TL katma değer sağlandı.  Bugün hasadını yaptığımız yerli ve millî tohumlarımızın önümüzdeki yıl ekimini daha da yaygınlaştırmak istiyoruz. Tüm çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi diliyorum”

Uşak il tarım müdürlüğü

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Banazda Kuzu Kokoreç Yalçın  Kokreçte Yenir
Banazda Kuzu Kokoreç Yalçın Kokreçte Yenir
Tarihi Eser Kaçakçıları'na Uşak Jandarmasından Operasyon
Tarihi Eser Kaçakçıları'na Uşak Jandarmasından Operasyon